Vijesti

Finski skladatelj Petri Alanko govorio je o glazbenom putovanju Alana Wakea 2

Podijelite:

Tijekom Nordic Game Spring 2024 događaja, finski skladatelj, glazbenik i producent Petri Alanko, nominiran za BAFTA-u (Control, Quantum Break, Alan Wake), govorio je o svom glazbenom putovanju, kreativnom procesu i stvaranju glazbe za nagrađivani naslov Remedy Entertainmenta, Alan Wake 2. Domaćin ovog razgovora bio je koncertni producent i pisac Orvar Säfström.

Alanko je započeo razgovor razmišljanjem o prirodi pripovijedanja u igrama. Naglasio je da, iako igrači pristupaju pričama s nadama i očekivanjima, ponekad je moćnije ostaviti određene aspekte neobjašnjenima. U hororu, likovi su često zarobljeni između toga da budu žrtve i čudovišta, a sam žanr ih razdire. “Ovo nije priča koju sam se nadao. Ovo nije kraj koji sam želio. Ova priča će nas pojesti žive. Ova priča je čudovište, a čudovišta nose mnoga lica,” primijetio je, ističući bit narativa.

Alanko je priznao svoj početni skepticizam u vezi s uspjehom Alana Wakea. Prva igra bila je zasjenjena Red Dead Redemptionom, što je njezin utjecaj u početku činilo ograničenim. Međutim, tijekom godina, pojavila se posvećen “kult” obožavatelja. Obožavatelji su čak tražili posebne verzije glazbe za osobne događaje, poput “Welcome to Bride Falls” za vjenčanja. Ključni trenutak za Alanka bio je prisustvovanje Gamescomu 2017., gdje je shvatio iskreno oduševljenje obožavatelja i njihova teška pitanja, što je potvrdilo trajan utjecaj igre.

Izazov oživljavanja stare igre bio je zastrašujući. Alanko je znao da ne mogu jednostavno ponovno stvoriti prvu igru. Alan Wake je proveo 13 godina u mračnom mjestu, pa tradicionalna orkestracija nije bila opcija. Srećom, uvođenje drugog protagonista pružilo je svježu perspektivu. Ovaj lik je zrcalio Alan Wake 1, ali s obratom, miješajući mračno mjesto i stvarni svijet na način koji se činio organskim i novim.

Alankov kreativni proces je mješavina eksperimentiranja i komponiranja. Započinje snimanjem sirovog materijala s raznim instrumentima ili zvukovima, uređujući ih dok ne pronađe inspiraciju. Za Alana Wakea, proces je bio otprilike 40% dizajn zvuka, 10% pregledavanje starih sigurnosnih kopija i 50% komponiranje. Ovaj sirovi materijal služi kao temelj za njegov digitalni rad, a svaki projekt može varirati, ali Alan Wake je za njega imao posebno mjesto.

Koristio je razne posebne tehnike i opremu za Alan Wake 2, uključujući apprehension engine i Mega Marvin. Ovi instrumenti proizvodili su jedinstvene zvukove, stvarajući uranjajuću i napetu atmosferu. Čak je snimao nekonvencionalne zvukove, poput gorućeg klavira, kako bi angažirao mozgove igrača na neočekivane načine.

Balansiranje glazbe za dualne protagoniste i njihove svjetove postignuto je eksperimentiranjem. Alanko je integrirao mračno mjesto koristeći impulse responses, zamjenjujući prirodne ambijente snimljenim slomljenim činelama i drugim zvukovima, stvarajući upravljive rezonance. Ovaj pristup, zajedno s složenim stopama reprodukcije i automatizacijom, dodao je dubinu glazbi.

“Reakcija je bila iznimno pozitivna. Ponizan sam i zahvalan zbog javne ljubavi i uživanja u igri, glazbi i likovima. Nevjerojatno je nagrađujuće vidjeti kako naš rad biva cijenjen,” zaključio je Alanko.

hrHrvatski